Skip to content

114 Orange St

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Nov 27, 1991

Property Information

Block44
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
DescriptionBT-FEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
82%
Improvement Value:$10,600
18%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$2,181+5.1%
1993$2,076+17.5%
1992$1,767+129.9%
1991$769+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$18,800
DeedBook 4999, Page 272