Skip to content

14-16 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Feb 17, 2000

Property Information

Block472
Lot26.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
14%
Improvement Value:$138,200
86%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+2.0%
2024$5,991-0.2%
2023$6,001-1.7%
2022$6,107+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft2,168DeedBook 5680, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1999