Skip to content

2-4 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 11, 2008

Property Information

Block472
Lot26.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
15%
Improvement Value:$116,000
85%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183+2.0%
2024$5,081-0.2%
2023$5,089-1.7%
2022$5,179+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5654, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1999