Skip to content

81 Crane St

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block477
Lot1.14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
16%
Improvement Value:$117,200
84%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+2.0%
2024$5,219-0.2%
2023$5,228-1.7%
2022$5,320+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20250, Page 30436

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$128,999
DeedBook 5417, Page 799