Skip to content

59-61 7th AveNewark, NJ 07104

Public School

Last Sale Price
$1,414,170
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block478
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$26,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$7,420+4.4%
1998$7,106+5.7%
1997$6,721+1.3%
1996$6,637+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,414,170

To:

DeedBook 6270, Page 358

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4996, Page 652