Skip to content

53 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block479
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3SF4UGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$178,600
74%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+2.0%
2024$8,955-0.2%
2023$8,969-13.1%
2022$10,325+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

To:

Sq Ft896DeedBook 52592, Page 1930

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5259, Page 87