Skip to content

74-78 Webster St

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block481
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
63%
Improvement Value:$96,300
37%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,861+127.8%
2024$4,328-0.2%
2023$4,335-1.7%
2022$4,412+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 20211, Page 15822Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 62834Recorded7/20/2017