Skip to content

47 Webster St

Newark, NJ 07104

Built 1872

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block483
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
14%
Improvement Value:$119,900
86%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$218,400
Sq Ft2,292DeedBook 20190, Page 93572Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6115, Page 745

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5910, Page 312

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5578, Page 736

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4806, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1872