Skip to content

21 Crane St

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block483
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
29%
Improvement Value:$156,200
71%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,367+2.0%
2024$8,202+11.3%
2023$7,367-12.2%
2022$8,394+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 20210, Page 42844

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 73092Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 83887Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 69849Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5514, Page 321

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4858, Page 447