Skip to content

26 Ml King Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1852

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block483
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage123

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
20%
Improvement Value:$72,500
80%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,442+2.0%
2024$3,374-0.2%
2023$3,379-1.7%
2022$3,439+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 20191, Page 16586

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4606, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1852