Skip to content

97 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 31, 2000

Property Information

Block484
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,159
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
14%
Improvement Value:$132,500
86%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,849+2.0%
2024$5,734-0.2%
2023$5,743-1.7%
2022$5,844+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft4,159DeedBook 5735, Page 420

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5073, Page 101

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4994, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1897