Skip to content

69--71 Stone St

Newark, NJ 07104

Built 2002

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block485
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
9%
Improvement Value:$231,000
91%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,656+2.0%
2024$9,465-0.2%
2023$9,481+60.8%
2022$5,898+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 20240, Page 57154

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,134DeedBook 20220, Page 86924Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,134DeedBook 20191, Page 16594Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5894, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 2002