Skip to content

27 Victoria Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Apr 12, 1991

Property Information

Block489
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,921
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
15%
Improvement Value:$120,700
85%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+2.0%
2024$5,294-0.2%
2023$5,302-1.7%
2022$5,396+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000

To:

Sq Ft1,921DeedBook 5165, Page 51

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4829, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1897