Skip to content

87 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block489
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
27%
Improvement Value:$51,900
73%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,696+2.0%
2024$2,643-0.2%
2023$2,647-1.7%
2022$2,694+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$202,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 12564, Page 9752

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 12522, Page 6969Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12179, Page 4088

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6269, Page 429

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5521, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1882