Skip to content

77- Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block489
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
27%
Improvement Value:$49,700
73%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,605-46.8%
2024$4,899+91.5%
2023$2,558-1.7%
2022$2,603+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20160, Page 93344

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12335, Page 1255

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 12105, Page 6233

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5745, Page 438

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5731, Page 647

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5479, Page 647

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4918, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1897