Skip to content

121- Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 2001

Last Sale Price
$141,217
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block490
Lot14.15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
15%
Improvement Value:$117,800
85%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+2.0%
2024$5,167-0.2%
2023$5,175-1.7%
2022$5,267+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,217

To:

Sq Ft2,486DeedBook 5841, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 2001