Skip to content

57-67 Bridge St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 1995

Property Information

Block4
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,294,000
92%
Improvement Value:$306,000
9%
Total Assessment$3,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$136,908+2.0%
2024$134,208-23.5%
2023$175,349-2.9%
2022$180,500-6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 5137, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1900