Skip to content

157-169 Foundry St Rear

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block5005
Lot22.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,200
37%
Improvement Value:$450,500
63%
Total Assessment$720,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,408+2.0%
2024$26,868-0.2%
2023$26,911-1.7%
2022$27,387+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 20170, Page 42882