Skip to content

309-327 Avenue P Rear(Block 5020 Lot 12)Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$2,975,000
Last Sale Date
Mar 23, 2006

Property Information

Block5020
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$795,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$795,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,241+2.0%
2024$29,645-0.2%
2023$29,693-1.7%
2022$30,218+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,975,000

To:

DeedBook 6318, Page 108