Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Richards Ln Rear
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Dec 17, 1997
Property Information
Block5025
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage3.73
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,666,400
91%
Improvement Value:$265,600
9%
Total Assessment$2,932,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $111,504 | +2.0% |
| 2024 | $109,305 | -0.2% |
| 2023 | $109,481 | -1.7% |
| 2022 | $111,416 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.