Skip to content

Richards Ln Rear

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$183,940
Last Sale Date
Apr 30, 1990

Property Information

Block5030
Lot92.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$645,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$645,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,545+2.0%
2024$24,061-0.2%
2023$24,099-1.7%
2022$24,525+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,940

To:

DeedBook 5123, Page 704