Skip to content

15-137 Stockton St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block5032
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage9.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,500,000
90%
Improvement Value:$500,000
10%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$190,150+2.0%
2024$186,400+23.9%
2023$150,495-1.7%
2022$153,155+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,034,534
DeedBook 5374, Page 502