Skip to content

58-76 Stockton StNewark, NJ 07105

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,376,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block5038.01
Lot102
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$389,000
59%
Improvement Value:$271,500
41%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,119+2.0%
2024$24,623-0.2%
2023$24,663-1.7%
2022$25,099+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,376,000
DeedBook 20250, Page 76196Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 20250, Page 69435Recorded11/7/2025

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5445, Page 757

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5152, Page 381