Skip to content

28-42 Ball StNewark City, NJ

Industrial

Last Sale Price
$23,000,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block5045
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$401,100
43%
Improvement Value:$536,800
57%
Total Assessment$937,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,668+2.0%
2024$34,965-0.2%
2023$35,021-1.7%
2022$35,640+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000,000

To:

Sq Ft710DeedBook 20220, Page 97179

Property Sale

SaleMulti
$5,500,000
DeedBook 20220, Page 134Recorded1/3/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel