Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
331-45 & 349 Doremus AveNewark City, NJ
Last Sale Date
Mar 31, 1999
Property Information
Block5060.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124
Building Details
Building Class---
DescriptionFENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.13
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,858,500
82%
Improvement Value:$416,600
18%
Total Assessment$2,275,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2000 | $75,559 | +1.8% |
| 1999 | $74,252 | — |
Property History
No events match the selected filters.