Skip to content

440-462 Avenue P

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$6,200,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block5060
Lot153.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,386,000
38%
Improvement Value:$3,822,000
62%
Total Assessment$6,208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$236,090+2.0%
2024$231,434-0.2%
2023$231,807-1.7%
2022$235,904+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$6,200,000

To:

DeedBook 5909, Page 116