Skip to content

788-844 Wilson AveNewark, NJ 07105

Built 1959
Other Exempt

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 30, 1976

Property Information

Block5066
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$638,800
38%
Improvement Value:$1,023,600
62%
Total Assessment$1,662,400

Sale
$275,000

To:

DeedBook 4541, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1959