Skip to content

921-979 Delancy StNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$25,000,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block5074
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage22.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,365,900
7%
Improvement Value:$58,669,100
93%
Total Assessment$63,035,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,397,221+2.0%
2024$2,349,945-0.2%
2023$2,353,727-1.7%
2022$2,395,330+1358.8%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000,000

To:

DeedBook 20220, Page 18252Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$9,950,000
DeedBook 5118, Page 378