Skip to content

43-71 Olympia DrNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$23,200
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block5084
Lot82.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
DescriptionTIDELANDS LEASE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage9.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,375,800
78%
Improvement Value:$952,800
22%
Total Assessment$4,328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$164,617+2.0%
2024$161,370-0.2%
2023$161,630-1.7%
2022$164,487+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$23,200

To:

DeedBook 5572, Page 457

Property Sale

Sale
$8,579
DeedBook 5327, Page 855