Skip to content

618-650 Us Hwy Rte 1&9

Newark City, NJ

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2015

Property Information

Block5088.01
Lot76.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMMON ELEMENT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage4.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$461,376+3.5%
2018$445,824+4.0%
2017$428,846+6.7%
2016$401,890+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$12,000,000
DeedBook 12167, Page 3378

Property Sale

Sale
$2,750,000
DeedBook 5800, Page 185

Property Sale

Sale
$6,600,000
DeedBook 5381, Page 656