Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
620 Us Hwy Rte 1&9
Newark City, NJ
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2015
Property Information
Block5088.01
Lot76.04
QualifierC1102
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130
Building Details
Building Class10
Description50% INTEREST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.65
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$3,128,500
50%
Improvement Value:$3,171,500
50%
Total Assessment$6,300,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $239,589 | -8.2% |
| 2024 | $260,960 | -0.2% |
| 2023 | $261,380 | -42.4% |
| 2022 | $454,100 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.