Skip to content

58-108 Frontage Road

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block5088
Lot156.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage12.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,061,900
29%
Improvement Value:$19,938,100
71%
Total Assessment$28,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$476,516+2.0%
2024$467,118-13.9%
2023$542,550-1.7%
2022$552,140+62.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$21,000,000

To:

Sq Ft710DeedBook 20190, Page 45252

Property Sale

Sale
$8,000,000
DeedBook 5855, Page 235