Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
97-131 Haynes AveNewark, NJ 07114
Vacant Land
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2012
Property Information
Block5090
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page131
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage5.36
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,590,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,590,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $60,487 | +2.0% |
| 2024 | $59,294 | -0.2% |
| 2023 | $59,389 | -1.7% |
| 2022 | $60,439 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.