Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
76 Bessemer St
Newark, NJ 07114
Last Sale Date
Jun 8, 2022
Property Information
Block5090
Lot44.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page131
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.97
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,482,500
96%
Improvement Value:$61,400
4%
Total Assessment$1,543,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|
Property History
No events match the selected filters.