Skip to content

16-18 Garibaldi AveNewark, NJ 07114

Built 1952

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block5092.03
Lot110
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage8,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
7%
Improvement Value:$276,100
93%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,245+2.0%
2024$11,024-0.2%
2023$11,041-1.7%
2022$11,237+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

To:

Sq Ft8,064DeedBook 20220, Page 47753

Property Built

Built

Year Built: 1952