Skip to content

19 Rowland St

Newark, NJ 07104

Built 1883

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block515
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description25SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
24%
Improvement Value:$112,300
76%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+2.0%
2024$5,514-0.2%
2023$5,523-1.7%
2022$5,620+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft1,790DeedBook 20160, Page 28865

Property Built

Built

Year Built: 1883