Skip to content

10 Rowland St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block517
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,466
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
26%
Improvement Value:$90,000
74%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,643+2.0%
2024$4,552-0.2%
2023$4,559-1.7%
2022$4,640+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 6019, Page 508

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4725, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1912