Skip to content

136- Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 19, 1995

Property Information

Block517
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
36%
Improvement Value:$58,400
64%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,487+2.0%
2024$3,419-0.2%
2023$3,424-1.7%
2022$3,485+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 5386, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1877