Skip to content

128- BroadwayNewark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
May 16, 1983

Property Information

Block517
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
29%
Improvement Value:$72,600
71%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,890+2.0%
2024$3,814-0.2%
2023$3,820-1.7%
2022$3,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 4788, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1907