Skip to content

154 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2010

Property Information

Block518
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,637
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
20%
Improvement Value:$115,400
80%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+2.0%
2024$5,398-0.2%
2023$5,407-1.7%
2022$5,502+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 12196, Page 1954

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6260, Page 70

Property Sale

Sale
$187,425
DeedBook 5973, Page 137

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5762, Page 842

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4502, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1902