Skip to content

158 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Built 2001

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block522
Lot29.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
23%
Improvement Value:$104,800
77%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,176+2.0%
2024$5,074-0.2%
2023$5,082-1.7%
2022$5,172+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,172DeedBook 20170, Page 50633

Property Sale

Sale
$74,450
DeedBook 5825, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 2001