Skip to content

118 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Built 2001

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block522
Lot50.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
23%
Improvement Value:$102,500
77%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+2.0%
2024$4,988-0.2%
2023$4,996-1.7%
2022$5,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft2,364DeedBook 20160, Page 77151

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5825, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2001