Skip to content

38 Kearney St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block524
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description3SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
23%
Improvement Value:$131,100
77%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+2.0%
2024$6,349-0.2%
2023$6,359-1.7%
2022$6,471+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$273,950
DeedBook 6102, Page 505

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5883, Page 778

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4567, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1897