Skip to content

64 Kearney St

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block529
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$96,000
71%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+2.0%
2024$5,033-0.2%
2023$5,041-1.7%
2022$5,130-15.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$363,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 20220, Page 75896

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 12312, Page 4602

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12151, Page 7879

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12066, Page 7733

Property Built

Built

Year Built: 1887