Skip to content

190 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block538
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,279
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
17%
Improvement Value:$93,100
83%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+2.0%
2024$4,179+47.3%
2023$2,838-1.7%
2022$2,888+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,279DeedBook 20220, Page 44208

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,206DeedBook 20191, Page 11312Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$17,200
DeedBook 5118, Page 631

Property Sale

Sale
$17,200
DeedBook 4498, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1887