Skip to content

739-759 Mayor GibsonNewark, NJ 07102

Built 1900

Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block54
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description24SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,555,400
33%
Improvement Value:$63,741,900
67%
Total Assessment$95,297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624,156+2.0%
2024$3,552,683-0.2%
2023$3,558,401-1.7%
2022$3,621,297+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900