Skip to content

270-272 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 2005

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block559
Lot22.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
16%
Improvement Value:$223,000
84%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,078+2.0%
2024$9,879-0.2%
2023$9,895-1.7%
2022$10,070+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft4,180DeedBook 12183, Page 865

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6265, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5619, Page 777