Skip to content

287-291 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block559
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$300,000
60%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-0.2%
2023$18,670-11.5%
2022$21,105+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,148DeedBook 6388, Page 272

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5639, Page 167