Skip to content

104 Mt Pleasant Ave

Newark, NJ 07104

Built 1990

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block566
Lot17.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,473
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
10%
Improvement Value:$153,000
90%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+2.0%
2024$6,356-0.2%
2023$6,366-1.7%
2022$6,479+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,473DeedBook 20240, Page 45659

Property Sale

Sale
$17,750
DeedBook 6065, Page 169

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5932, Page 935

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5705, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1990