Skip to content

102 Mt Pleasant AveNewark, NJ 07104

Built 1990

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 5, 2000

Property Information

Block566
Lot17.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,473
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
10%
Improvement Value:$153,900
90%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+2.0%
2024$6,390-0.2%
2023$6,400-1.7%
2022$6,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,473DeedBook 5701, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1990